Toplumsal ön yargı ve iftira

“Yeşil Yol” kitabına ilham olan hikaye..
George Stinney Jr, ABD’de 20.yüzyılda ölüme mahkum edilen en genç insan.. Elektrikli sandalyede idam edildiğinde sadece 14 yaşındaydı.. Duruşma gününden infaz gününe kadar, masum olduğunu iddia ederek ölümün son anına kadar kurtulma ümidi ile elinde bir İncil taşıdı. Son ana kadar yalnız ve çaresizce dua etti.

11 yaşındaki Betty ve 7 yaşındaki Mary olmak üzere 2 “beyaz kızı” öldürmekle suçlandı.. Cesetler Stinney’in ailesi ile birlikte ikamet ettiği evin yakınında bulundu.

O sırada tüm jüri üyeleri beyazdı. Duruşma sadece 2 saat sürdü ve ceza 10 dakika sonra verildi.
Çocuğun ailesi şehirden kovulmakla tehdit edildi ve engellendi.

İnfazdan önce George, 81 günü ebeveynlerini görmeden geçirdi. Şehrinden 80 km uzakta yalnız bir hücreye hapsolmuştu. Ebeveynleri ve bir avukatı olmadan, yalnızdı…
Ve infazı geldiğinde kafasına 5,380 volt elektrik verildi..

70 yıl sonra, masumiyeti nihayet Güney Carolina’da bir yargıç tarafından kanıtlandı. 2 kızın öldürüldüğü alet 19.07 kilogramdan daha ağırdı. Bu nedenle Stinney’in suç aletini o yaşta kaldırabilmesi imkansız ve 2 kızı öldürecek kadar sert vurabilecek kadar gücü yoktu.. Çocuk masumdu.
1944 yılındaki trajik katliamdan 3 ay sonra görülen ve 2 saat süren mahkemede, polis, hiç bir delil ve şahit olmadan, Stinney’in “suçunu itiraf ettiğini” iddia etmiş, beyaz Amerikalılardan oluşan jüri de 10 dakika içinde verdiği kararla, Stinney’i, Betty Binnicker ve Mary Emma Thames adlı çocukları öldürmekten suçlu bulmuştu.

Birileri sadece siyahi olduğundan onu suçlayabilmek için her şeyi bir araya getirdi ve onu suçlu gösterdi..

#hayat

Bir cevap yazın