Gerilla Pazarlama Nedir?

Pazarlama artık bir savaş. Ve bu savaşın ana silahları da artık marka hikâyeleri. Daha kuvvetli, daha müşterilerinin dünyasında yer bulabilen ve onları kahraman gibi hissettirebilen hikâyeye sahip marka klasik ürün özelliklerine bağlı kalmadan pazardaki yerini güçlendiriyor. Yeter ki binlerce hikâye arasından sıyrılarak hikaye savaşını kazanabilsin…
Jay gerilla pazarlamayı “bütçesi küçük hayalleri büyük girişimciler için olan yaratıcı pazarlama tekniği”
Geleneksel pazarlama; pazarlama için yüksek bütçeler isterken, Gerilla pazarlama; heyecan, enerji ve hayal gücü ister.
kaynak:
https://pazarlamasyon.com/guerrilla-marketing-gerilla-pazarlama-nedir/

Küçük bir mobilya mağazasının, sağında ve solunda büyük mobilya mağazaları vardır. Bu büyük mobilya mağazalarının birinde, koca bir afişte “yüzde 60 indirim” diğerinde de “yüzde 75 indirim” yazmaktadır. Küçük mağazanın buna ayıracak bütçesi yoktur. Oda ufak bir pankart yapıp girişe asar. Pankartta yazan “ana giriş kapısı” dır. İşte gerilla ruhu budur.

Gerilla pazarlamanın ulaştığı insan sayısı azdır. Fakat akılda kalma oranı çok yüksektir. İnsanların karşısına beklemedikleri bir anda ve ilgi çekici bir şekilde çıktığı için hafızalarda yer edinir. Fark yaratarak ön plana çıkar

Search
Gayrimenkul Satış Uzmanı 0532 216 40 82
ANASAYFA
HAKKIMDA
PROJELER & BÖLGELER
EĞİTİM
DANIŞMANLIK
İLETİŞİM

Emlakta Gerilla Pazarlama
Emlakta gerilla pazarlama yaratıcı ve düşük bütçeli çalışmalar ile etkili sonuçlar almak üzerine kurulu. Hayal gücü ya da farklı sektörlerin uygulamalarını kendi sektörüne uyarlamak gerilla pazarlama çalışmalarının en temel ögeleri. Kavram Jay Conrad Levinson tarafından, 1984 yılında yazdığı Guerrilla Marketing kitabı ile ortaya kondu. İlk zamanlarda küçük şirketlerin ve girişimcilerin bütçe yokluğu nedeni ile başvurdukları bir yöntem olsa da günümüzde Mc Donald’s ve Nike gibi uluslararası şirketlerin bile faydalandığı bir pazarlama aktivitesine dönüştü. Gerilla pazarlama çalışmalarının önemli bir faydası da “ağızdan ağıza” etkisi ile kulaktan kulağa yayılması. Son yılların moda pazarlama terimlerinden “Buzz marketing” ve “viral pazarlama” genelde gerilla pazarlama çalışmaları ile hedeflenen tanıtımın ağızdan ağıza, kulaktan kulağa yayılması üzerine kurulu..

Gerillalar savaşta büyük ordular ile geniş alanlarda savaşmazlar. İyi bildikleri bir bölgede, bölgenin avantajlarını kullanarak başarıya ulaşırlar. Bu yüzden gerilla pazarlama çalışmaları Bölge Uzmanlığı ile birleştiğinde başarı artıyor.

Bir cevap yazın